Čtvrteční dopoledne bylo opět ve znamení přednášek: pokračovali jsme ve standardním modelu světa, v jehož prezentaci vystřídal Jirku Dolejšího Jirka Rameš. Podnikli jsme tak výlet do krajiny leptonů, kvarků a silových interakcí, který byl občas doplňován Feynmanovými diagramy. Ty se používají jako „tahák“ nebo zkratka při zapisování jinak relativně složitých rovnic popisujících interakci částic.
Poté nás s antihmotou a její výrobou v CERNu a praktickým použitím seznámil Rolf Landua, který pracuje v CERNu právě v Anti-matter Faktory. Ačkoliv byla přednáška v angličtině, všichni jsme rozuměli a chápali význam tohoto výzkumu. Navíc případné nejasnosti a otázky jsme mohli vyřešit při odpolední exkurzi do samotné továrny.
Závěrečným řečníkem před obědem byl Zdeněk Sekera, který v CERNu pracuje již dlouhá léta. Podle jeho vlastních slov prošel řadou institucí a oddělení CERNu, ale všechna jeho místa, na kterých pracoval, měla společný přímý vztah s počítačovou technikou a počítači v CERNu. Jeho přednáška o GRIDu, tj. metodě rozděleného zpracování CERNských dat na různých místech ve světě, byla sice zajímavá, ale ještě zajímavější byla odpolední exkurze na pracoviště výpočetní techniky.
Po obědě se rozdělujeme na tři skupiny, které postupně navštíví tři pracoviště: již zmíněnou továrnu na antihmotu, kterou nás provádí sám Mick, a počítačové středisko CERNu, které uchvacuje množstvím počítačů, systémem zálohování a pečlivým sledováním všech dat. Na třetím pracovišti máme možnost si sami vyrobit mlžnou komoru pod vedením Joachima Flammera. Návod na sestavení je jednoduchý a když dodržíme základní bezpečností pravidla při zacházení se suchým ledem, nemůže se nikomu nic stát. Za krátkou chvíli ve zhasnuté místnosti pozorujeme nádherné spršky částic, které přilétají z kosmu a v atmosféře se rozpadají na mnoho dalších částic.
Volný večer využije každý dle svých představ.