Úterý 4. 3. 2008

Prvním dopoledním přednášejícím je Michael Prouza, který nás seznamuje s výzkumem kosmického záření, jeho detekcí a významu probíhajících experimentů. Ačkoliv jde o téma, které není zrovna jednoduché a se kterým nemáme mnoho zkušeností, chápeme z velké části bez problémů. V první přednášce Michael mluví o kosmickém záření obecně a o metodách jeho detekce, ve druhé, která nás čeká po obědě, se zaměřuje na nejnovější experiment - experiment AUGER, který se právě rozbíhá v Argentině.

Po první Michalově přednášce pokračuje Jirka Dolejší přednáškou o standardním modelu - dnešní část je věnována interakcím mezi částicemi a základním principům urychlování a detekce částic.

Hodinku do oběda strávíme prohlídkou jednoho z prvních urychlovačů LEIR a počítačového střediska experimentu CMS. Středisko se začíná zařizovat počítači a postupně „zabydlovat“ techniky a fyziky, kteří zde budou sledovat dokončovací práce na detektoru CMS a zálohovat první data naměřená detektorem. Měření a detekce kosmického záření, které do detektorů dopadá stále, je velmi důležitým testem základních systémů, spolupráce několika detektorů, nastavení správného typu výstupu a dalších technických záležitostí. Proto je mu věnována stejná pozornost, jako „ostrým“ datům sbíraným v budoucnosti ze srážek protonů urychlených v LHC.

Odpolední blok začíná Michael Prouza druhou částí své přednášky a po dotazech, které jsou věnovány zejména jeho přednášce (Michael totiž večer odlétá zpět do Prahy), se přesunujeme do Globe. To je dřevěná „koule“, kterou získal CERN darem po skončení výstavy EXPO a o kterou se nyní musí starat. V interiéru této bezesporu zajímavé stavby je instalována výstava fotografií a plakátů, které dokumentují stavbu jednotlivých detektorů urychlovače LHC. Na terase, která se vine kolem vnitřních stěn celého objektu, jsou fotografie zobrazující a vysvětlující vývoj vesmíru od Velkého třesku po současnost. Ačkoliv by na první pohled nemusela být souvislost mezi vývojem vesmíru a experimenty urychlovače LHC zřejmá, je nutné si uvědomit, že energie částic v urychlovači LHC se přiblíží energiím, které měly částice krátce po Velkém třesku.

Přestože fotografie byly velmi zdařilé a působivé, výstava jako celek velkým přínosem nebyla. Nebýt neformální diskuse s našimi průvodci (Jirkové Dolejší a Rameš, Michael Prouza, Petr Kodyš), v níž jsme se dozvěděli mnoho o „zákulisí“ částicové fyziky, neodnesli bychom si z Globu nic zajímavého.

Večer jedeme společně autobusem do nedalekého supermarketu ve Francii. Přejezd přes švýcarsko - francouzskou hranici je atypický, protože jedeme ze státu mimo Evropskou unii do Evropské unie, na což nás Jirka Dolejší cestou nezapomene upozornit.

Večerní program je individuální a odvíjí se od nálady jednotlivců, chuti či nechuti řešit další fyzikální problémy, ale také od sortimentu, který jsme v supermarketu nakoupili …