Reportáž pro Český rozhlas 2012

V polovině dubna roku 2012 mě kontaktoval redaktor Českého rozhlasu Marek Janáč, který připravuje pořad Meteor. V rámci jednoho plánovaného dílu chtěl mluvil o laserech a jejich využití v praxi. Jedním z využití, které chtěl realizovat a pro použití v pořadu zaznamenat, bylo použití laseru pro konstrukci jednoduchého mikroskopu. K tomu účelu stačí trocha suchého sena, voda, injekční stříkačka a nejlépe zelené světlo emitující laser. Suché seno vložíme do menší nádobky, zalijeme studenou vodou a necháme minimálně 24 hodin odstát. Pak do injekční stříkačky nasajeme tuto „senovou“ vodu, injekční stříkačku upevníme do stojanu a na konci trysky stříkačky vytvoříme malou vodní kapku. Tu prosvítíme laserem a obraz promítneme na promítací plátno. Po krátké chvíli se začnou na plátně pohybovat zajímavé útvary. Těmito útvary jsou trepky velké, které se pohybují proto, že jsou přitahovány k zelenému světlu laseru. Malá kapka má relativně velké zakřivení, a proto funguje jako spojná čočka, která vytváří na plátně zvětšený obraz drobných živočichů (a různých nečistot) obsažených v kapce vody.

Tento experiment jsem znal, ale nikdy předtím jsem jej nerealizoval - pouze jsem mu v roce 2010 přihlížel na Soustředění mladých fyziků a matematiků v Nekoři, kde byl součástí jednoho z projektů. S Markem Janáčem jsme se domluvili na možnosti tento experiment natočit v učebně fyziky SPŠST Panská v Praze. Vybrali jsme tedy termín natáčení, který v nabitém květnovém programu naší školy vyhovoval jak nám, tak panu Janáčovi.

„Experiment natočíme také kamerou, jestli to nebude vadit,“ líčí Marek Janáč do telefonu svoje plány. „Vy budete komentovat, co právě děláte, co je vidět na plátně a podobně. My z toho část použijeme do reportáže v rozhlase a zbytek sestřihneme a umístíme na webové stránky pořadu.“

Souhlasil jsem a domluvili jsme se na termínu, kdy jsem podle běžného rozvrhu učil ve třídě 11L fyziku. Vedení školy, které jsem o svém záměru informoval, nebylo proti.

Ve středu 9. května 2012 krátce před půl jednou dorazil do školy Marek Janáč s kameramanem. V kabinetu fyziky, kam jsem je i přes šílený pracovní nepořádek pozval, na mě nainstalovali mikrofon a mikroport, já zaběhl do třídy vyřešit běžné třídnické záležitosti a po zvonění jsme začali natáčet.

Experiment jsem od samého začátku provedl třikrát, aby jej kameraman natočil z různých pohledů a mohl později tyto různé záběry kombinovat při výsledném střihu. Třída se zájmem sledovala, neboť i pro ně to bylo zajímavé, ačkoliv optiku a princip činnosti laseru detailně ještě neprobírali. Po skončení experimentu jsme zmínili také o nebezpečnosti světla laseru pro lidské oko a o důsledcích nebezpečného počínání některých lidí, kteří laserovým světlem oslňují posádky letadel.

Natočení experimentu trvalo asi 20 minut. Poté ze mě Marek Janáč odepnul mikrofon a mikroport a rozloučili jsme se. Oni se vraceli zpět do Českého rozhlasu a my (já se třídou 11L) pokračovali v běžné výuce.

Příslušná reportáž byla odvysílána v pořadu Meteor na stanici Českého rozhlasu Praha v sobotu 30. června 2012. Na stránkách pořadu je možné si poslechnout celý díl tohoto pořadu (o laserech a jejich využití pojednává část od 2:45 do 25:30, popis experimentu je v časovém intervalu 5:25 - 8:45) a také shlédnout video záznam experimentu.

Atmosféru z natáčení reportáže přibližuje několik fotografií, které byly pořízeny ve světelně velmi nepříznivých podmínkách.

Autor fotografií:

Jan Kahoun

© Jaroslav Reichl, 30. 6. 2012