Heuréka - 1. seminář (mechanika)
Od pátku 26. 2. 2016 do neděle 28. 2. 2016 se konalo v budově SPŠST Panská v ulici Malá Štupartská první setkání semináře Heuréka pro střední školy. Seminář vznikl na přání kolegů a kolegyň z různých koutů České republiky a zajistila jej KDF MFF UK Praha.
Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, jakým způsobem a jak do hloubky budou chtít účastníci semináře probrat jak didaktické tak odborné otázky výuky fyziky na středních školách, připravil jsem hrubý nástin programu včetně časové dotace. To, že jsme ve finále nestihli probrat vše, co bylo původně v plánu, nebylo vůbec na závadu. Alespoň jsme probíraná témata probrali více do hloubky.
Páteční večer byl po příjezdu všech účastníků semináře (celkem nás bylo 19) a jejich aklimatizaci v prostorách školy věnován víceméně společenské konverzaci, která byla doplňována různými drobnostmi s fyzikální tématikou. Na úvod semináře jsme se navzájem podělili o svá očekávání, se kterými jsme se semináře rozhodli zúčastnit. Většina účastníků měla jasno: probrat středoškolskou fyziku tak, aby bylo možné probrané metody a způsoby práce se žáky použít bezprostředně ve vlastní výuce. Po tomto úvodu jsem nabídl účastníkům možnost zahrát si Fyzikální BINGO. Všichni byli pro. Hra trvala zhruba půl hodiny, během které jsme komentovali i postup hry z hlediska motivace k výuce fyziky nebo možnému zařazení hry přímo do výuky. Poté si účastníci samostatně prohlédli matematické BINGO a obecné BINGO.
Pak jsem nabídl další kratochvíle – tentokráte hlavolamy zaměřené na nenásilné opakování fyziky:
Mezitím ti, kteří neskládali domino ani obrázky, diskutovali o problémech současného fyzikálního vzdělávání (hodinové dotace, způsoby práce se žáky ve školách, minimální fyzikální požadavky, které by měli žáci zvládnout, …). S postupující nocí začala převažovat únava, a proto jsme začali postupně odcházet do učeben připravených jako dočasné ložnice do svých spacáků.
V sobotu ráno krátce po půl deváté začal první blok hodin fyziky. Začali jsme, jak ostatně téměř ve všech oborech středních škol, kinematikou. Postupně jsme zvládli:
Po půlhodinové přestávce pak pokračoval druhý blok na téma rovnoměrně zrychlený pohyb:
Následovala tříhodinová přestávka na pro většinu z nás společný oběd a individuální odpočinek. Po této pauze jsme pokračovali dále v základech dynamiky. V rámci třetího bloku, který s námi absolvovala i zakladatelka projektu Heuréka Irena Dvořáková, jsme zavedli pojem síla, demonstrovali Newtonovy zákony a diskutovali správné zakreslování sil působících na těleso.
Ve čtvrtém bloku, před kterým jsme si dali opět 30 minut přestávku, jsme pokračovali v dynamice zakreslováním sil do připravených pracovních listů. Jako motivace ke studiu pohybu tělesa na nakloněné rovině posloužila poté ukázka z filmu Jak se krotí krokodýli (režie Marie Poledňáková, rok 2006), v níž špatně zaparkovaný automobil sjíždějící k lesu zachraňuje vesnický traktorista. Po shlédnutí ukázky, která všechny pobavila, jsme těleso na nakloněné rovině rozebrali z hlediska působících sil. Před hodinovou pauzou na večeři jsme stihli ještě jednoduchý experiment demonstrující existenci a fyzikální vlastnosti dostředivé síly.
Poslední blok sobotního večera byl věnován rozboru působení dostředivých a odstředivých sil na různá tělesa. Po vysvětlení a nutnosti zavedení odstředivé síly jsme začali řešit různé fyzikální situace:
Po skončení tohoto bloku jsme ještě otevřeli diskusi ohledně programu na neděli. Někteří účastníci litovali, že poslední blok končí už 10:00, jiní litovali, že by případně rádi zůstali až do pozdějších hodin, ale že už mají domluven program doma, zakoupené lístky na dopravní prostředky, … Proto jsme se dohodli, že skončíme v těch původně plánovaných 10:00, ale že příští setkání protáhneme až do 12:00. Tak uvidíme!
V neděli ráno jsme pak pokračovali gravitačním polem. V rámci tohoto bloku jsme:
Poté jsme se rozloučili, popřáli si šťastnou cestu domů a slíbili si, že se uvidíme zase za měsíc. Byl jsem překvapen, jak nadšení účastníci semináře byli a jak moc děkovali. Obával jsem se, že to místy bude nudné povídání, ale nakonec se ukázalo, že i to povídání bylo pro řadu účastníků velmi cenné.
Materiály ze setkání, které jsou účastníkům k dispozici:
Průběh prvního setkání zobrazují fotografie.
Autoři fotografií:
Martin Konečný
Jan Koupil
Zdeňka Koupilová
Jaroslav Reichl
© Jaroslav Reichl, 29. 2. 2016