Elixír do škol - 7. setkání

Ve čtvrtek 12. 4. 2018 proběhlo v prostorách SPŠST Panská v Malé Štupartské sedmé setkání projektu Elixír do škol ve školním roce 2017/2018. Projekt zaměřený na zkvalitnění výuky fyziky zejména na základních školách je podporován Nadací Depositum Bonum. Setkání, kterého se zúčastnilo deset účastníků, bylo věnováno výrobě fyzikálních hraček.

Po úvodním oznámení o blížícím se zápisu na konferenci Elixíru do škol, která se bude konat v květnu v Hradci Králové, jsme přistoupili k první části programu.

„Mám pro vás připravenou šablonu, kterou si musíte nejdříve dle mých pokynů vybarvit,“ zadávám úkol. „Budete potřebovat tužku - nejlépe měkkou, která velmi sytě píše. A pak velmi jemnou šedou.“

Někteří účastníci vybaveni nebyli, proto jsem jim půjčil své tužky a nějaké fixy.

„Jak to půjde s modrou fixou, nevím, ale zkuste to,“ vyzývám ty dámy, na které se tužky nedostaly, resp. si samy vybraly fixu.

Rozdávám šablonu a všichni začínají vybarvovat. Velmi přesně to, co jsem zadal. Když je vše vymalováno, dávám pokyn k obstřižení části obrázku, který byl právě vybarvován.

„Teď to přehněte podél přerušovaných čar tak, aby obrázek byl na vrcholu složené části papíru, a postavte na stůl tak, aby vznikl jakýsi stoleček. Pak se zvedněte ze židlí, choďte kolem a třeba něco zajímavého uvidíte,“ zadávám poslední pokyny k této hračce.

Za chvíli se už začíná ozývat: „Já vidím schody, to je pěkné!“

A skutečně: vidět schody bylo cílem této aktivity.

„Můžete to použít jako optickou hračku, do matematiky, pokud vytváříte nějaká tělesa, až se vás žáci zeptají na perspektivu a podobně,“ uzavírám tuto část.

Když už jsme se dotkli optických klamů, zůstaneme u lidského oka a pomocí dvou obrázků se přesvědčíme o existenci slepé skvrny našeho oka. To jde rychle, za chvíli účastníci setkání přesně dle předpokladů nevidí obraz černé tečky.

„Na první pohled se to zdá jako ptákoviny, ale uvědomte si, že třeba když budete řídit auto, tak díky existenci slepé skvrny neuvidíte auto, překážku, chodce a podobně nacházející se v oblasti vašeho periferního vidění. Takže existence slepé skvrny má důsledky i do praxe.“

Pak jsme přistoupili k výrobě bumerangu. Rozdal jsem tvrdší karton, šablony bumerangu a účastníci měli za úkol papírovou šablonu přilepit na karton, vystřihnout a podle šablony ohnout křidélka. Pak už stačilo bumerang správně hodit a skutečně se začal vracet na místo, odkud byl vržen.

Bohužel až pozdě jsem při této aktivitě zjistil, že připravené šablony jsou dvou druhů - pro leváky a pro praváky; proto některé bumerangy létaly hůře. Ale všichni byli spokojení a vyhráli si, aniž by došlo ke zranění, i když několikrát letící bumerang minul hlavu nebo oko jen o pár centimetrů.

„Až budete probírat létající stroje, proudění tekutin nebo kolega zeměpisář bude mluvit o Austrálii a zvycích Australanů, můžete pomůcku využít,“ dodávám několik nápadů na využití pomůcky.

Abychom si odpočinuli od stříhání, vrhli jsme se výrobu jednoduchého hexaflexagonu. Skládání šlo dobře, i když ne všichni skládali precizně, jak se ukázalo při závěrečném hraní si s pomůckou. Nakonec ale všichni měli hotovou jednoduchou pomůcku na hraní si, trénování prostorové představivosti, na schovávání tajné zprávy, ...

Poslední pomůckou, kterou jsme stihli vyrobit na dnešním setkání, byl model nažky. Účastníci dostali opět papírové šablony, které vystřihli, napřehýbali dle vyznačených čar a přilepili. Pak pomocí lékařské špachtle vyrobili zátěž a mohli nažku zkoušet.

„Podobnou vyráběla moje bývalá žačka ve velkém,“ vzpomíná Edita Martoníková a ukazuje příslušné video v archívu internetové soutěže Vím proč.

„Na příště mám naplánované moderní technologie. Máte představu, co byste rádi slyšeli?“ ptám se na konci setkání.

„No kdyby to šlo, raději bychom vyráběli něco, co můžeme použít k výrobě s dětmi ve škole,“ ujímá se slova Jana Mixová. „Teorii známe, ale chybějí nám ty manuální práce.“

„Dobře, tak budeme vyrábět, pokud s tím souhlasíte všichni,“ měním pružně program. Všichni ostatní souhlasili, a proto budeme i za tři týdny vyrábět nějaké fyzikální hračky.

Materiály pro další použití účastníky setkání:

  • optický klam schody;
  • pracovní list zaměřený na hledání slepé skvrny oka;
  • návod na vytvoření bumerangu ze stránek SonicDad;
  • návod na vytvoření nažky ze stejných stránek;
  • návod na složení hexaflexagonu;
  • krátké video popisující model nažky ze stránek Vím proč.
  • Průběh setkání zobrazují fotografie.

    Autoři fotografií:

    Martina Kotibová

    Edita Martoníková

    Jaroslav Reichl

    © Jaroslav Reichl, 14. 4. 2018