Vlnová délka světla

Nedílnou součástí výuky fyziky jsou i laboratorní práce. Kromě jiného programu občas se žáky proměřujeme různé fyzikální veličiny. Přitom se snažím každé měření zadávat s cílem nejen příjemně strávit čas určený k výuce fyziky, ale hlavně proto, aby dané fyzikální měření žákům přineslo něco nového, objevného, atypického, …

Jedním z měření, které do této skupiny patří, je i měření vlnové délky světla laserového ukazovátka pomocí ohybu světla na optické mřížce. Žáci dostanou za úkol během cca 10 minut vymyslet, jak s využitím běžného dílenského metru proměřit vlnovou délku světla. To, že je vhodné použít právě ohyb světla, mají za úkol vymyslet sami. Po krátkém přemýšlení se všechny skupiny ve třídě 09L dopřemýšleli k tomu, že využijí právě ohyb světla na mřížce známých parametrů. Měření jsme pak uskutečnili s jednou soupravou tak, že každý žák se na něm podílel určitou měrou, aby všichni přispěli společně ke zdárnému výsledku.

Ti, kteří o fyzice přemýšlí rádi (a takových je ve třídě 09L dost), pak jistě ocení, že veličina, jejíž typická hodnota se pohybuje v řádu stovek nanometrů, je dobře měřitelná i s využitím běžného metru.

A navíc snad žáci tímto způsobem i lépe pochopí relativně složitý jev, jakým ohyb světla na optické mřížce určitě je.

Na fotografiích je alespoň částečně zobrazena atmosféra, která při měření v obou skupinách panovala.


Autor fotografií: Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 26. 1. 2012