Tuhost pružiny
S pružinou se v běžném životě setkáváme v mnoha aplikacích, pomocí pružiny lze navíc modelovat (a představit si) šíření vzruchu pružným prostředím a dospět tak od kmitavého pohybu k vlnění. Nejen proto jsem tedy vyzval žáky třídy 13L SPŠST Panská na jednom cvičení z fyziky, aby kmitání tělesa na pružině prozkoumali.
Žáci měli za úkol pomocí čidla polohy firmy Vernier prozkoumat kmitavý pohyb tělesa zavěšeného na pružině. Nikoho nepřekvapilo, že se na pružině kromě oblíbeného a z hodin fyziky známého pavoučka objevily i jiné obskurní předměty - např. hrnek na kávu. O to ale nešlo. Cílem bylo proměřit závislost okamžité výchylky kmitajícího tělesa na čase a pak určit tuhost použité pružiny. Navíc jsem žáky vyzval, aby tuhost určili dvěma způsoby. Chvíli přemýšleli, některé skupinky jsem musel mírně postrčit, ale pak žáci na obě metody přišli:
Dosažené výsledky jsme poté společně zhodnotili a okomentovali. Oběma metodami získali žáci podobné výsledky a snad si uvědomili, že obě metody jsou použitelné do praxe, pokud by měli tuhost pružiny určovat.
Průběh měření je zobrazen na fotografích.
Autoři fotografií:
Jaroslav Reichl
© Jaroslav Reichl, 26. 3. 2015