Motivační experiment pro mechanický výkon
Ačkoliv jsme se žáky třídy 20M SPŠST Panská mechanický výkon ještě nezačali probírat, chtěl jsem využít situaci, kdy byli žáci ve škole. Kdo ví, jak budou ve škole v lednu 2021 podle dalších epidemiologických vládních opatření! A experiment, který jsem chtěl provést, bylo lepší provést ve dvou (tj. aby ho provedli dva žáci), než abych jej prováděl sám v rámci distanční výuky před kamerou.
Proto jsem přišel do třídy s miskou, na které stály dvě stejné nádoby naplněné stejným množstvím písku. To jsme společně ověřili i postupným položením obou nádob na váhu.
„Potřebuju dva dobrovolníky,“ říkám, když žákům vysvětlím, že experimentem předbíhám výklad a z jakého důvodu to dělám.
Dva kluci se přihlásí a už se hrnou ke katedře.
„Napatlejte si, kluci, ruce,“ upozorňuji, když jdou kolem umyvadla, na kterém stojí lahvička s desinfekcí. Kluci si ošetří ruce a jsou připraveni k experimentování.
„Vaším úkolem bude přendat písek z jedné nádoby do misky nástrojem, který vám dám,“ usmívám se. Kluci kývají hlavou, že jsou pokyny jasné.
Nenápadně beru ze stolu dva balíčky zabalené ve všude přítomných papírových utěrkách, schovávám je za záda a dávám klukům na výběr, z jaké ruky chtějí nástroj.
„Včera jsem to vydesinfikoval a zabalil, tak snad nebude problém,“ usmívám a předávám balíčky. V jednom je polévková lžíce, ve druhém malá kávová lžička.
Kluci se usmějí a čekají na můj pokyn. Ten vzápětí vydávám a kluci začínají písek přendávat. Ostatní ve třídě experiment sledují, byť je jasné, jak dopadne.
Po chvíli, když už se písek z jedné nádoby špatně nabírá, experimentování končím.
„A teď to popíšeme fyzikálně,“ obracím se do třídy.
„Co vlastně kluci při přendávání písku dělali?“ ptám se.
Po chvíli žákům dojde, kam směřuji svůj dotaz, a odpovídají, že konali mechanickou práci. A oba přitom vykonali stejnou mechanickou práci. S tím souhlasím.
„Ale přesto se v něčem lišili …“ pokračuji dál.
„Měli jiný výkon,“ odpovídají žáci.
„Prima,“ souhlasím. „Což znamená?“
„Že jim trvalo přendání všeho písku různý čas.“¨
„Přesně tak. Přitom ten rychlejší by měl …,“ nechám větu nedokončenou.
„… větší výkon,“ dokončí žáci. „Tedy ten s větší lžící.“
„K tomuhle experimentu se, kluci, vrátíme až k vám budu zase hovořit do oušek. Chtěl jsem, abyste tenhle experiment viděli na živo. Není nijak úchvatný, ale je důležitý pro to, abyste si pamatovali, jak souvisí výkon s časem, po který konáme určitou práci,“
I takové přeskakování látky a experimentů občas bohužel vyplývají z nemožnosti žáky učit pravidelně prezenčně. Ale snad v tom kluci nebudou mít velké zmatky, až se k tomu později vrátíme.
Průběh experimentování zobrazují fotografie.
Autor fotografií:
Jaroslav Reichl
© Jaroslav Reichl, 10. 12. 2020