Elektrické obvody IV.

Ke konci dalšího cvičení fyziky ve třídě 20M SPŠST Panská, v rámci kterého jsme spočítali další várku úloh zaměřených na vedení elektrického proudu v kovech, jsem opět kluky vyzval, aby si zkusili sestavit dva obvody.

„Víte, co je schodišťák?“ ptám se. Věděl to z celé třídy jeden žák, který posléze nakreslil i správné schéma příslušného zapojení na tabuli.

„OK, nevadí, tak pojďte za mnou,“ říkám a vedu kluky do první místnosti kabinetu fyziky vedle učebny. Když jsme se tam všichni vmáčkli (jen na minutku, to si viry ani nestihly všimnout, že tam jsme), ukázal jsem jim princip tohoto zapojení: schodišťák totiž máme v kabinetu zapojen.

„Pochopitelně, že na místnost o pár metrech čtverečních, jako je tady, to nemá valný smysl. Ale velmi užitečné to je na dlouhé chodbě, nebo na schodišti, aby bylo možné osvětlení ovládat nezávisle z obou míst resp. pater.“

Po nakreslení schématu si kluci zapojení zkusili zrealizovat. Bylo to trošku neobvyklé, protože poprvé pracovali s přepínači, ale zvládli to dobře.

„A druhý obvod také budete znát. Buď z paneláku nebo z rodinného domku: jak zapojit zvonek a dva spínače, aby bylo možné zvonek ovládat ze dvou míst - např. u branky a u dveří domu. Pochopitelně místo zvonku použijeme žárovky a místo spínače přepínače, které máte před sebou.“

Toto zapojení bylo jednodušší a kluci ho během chvíle zrealizovali. I velmi rychle odpověděli na otázku, zda by bylo možné přidávat další spínače, a jak.

Ač jednoduché obvody, mohou být v praxi užitečné. A proč je nerealizovat v domácnosti samostatně, namísto drahých specializovaných firem!

Průběh dalšího zapojování elektrických obvodů zobrazují na fotografie.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 17. 12. 2021