Studium teploty různých předmětů

Na úvod termodynamiky jsem žákům třídy 22M SPŠST Panská půjčil termokamery, které lze připojit k mobilnímu telefonu. Žák, k jehož iVěci se kamera připojovala, stáhnul příslušnou aplikaci a společně se členy své skupiny mohl začít měřit.

„Nejdřív prozkoumejte teploty předmětů ve vašem okolí, až potom vám zadám práci,“ říkám žákům. Ti začali zkoumat předměty ve svém okolí pohledem termokamery. Zahřívání rukou, tepelné otisky, studium zdrojů tepla v učebně (monitor, vodovodní baterie, …), … to vše si žáci vyzkoušeli sami.

„Zkuste se podívat i na svůj odraz v okně,“ nabádám žáky. Ten je zvlášť zajímavý, protože okem vidíme skrz okno bez problémů, zatímco termokamerou vidíme svůj odraz ve skle.

Když si žáci vyzkoušeli měření teploty předmětů ve svém okolí, zadal jsem jim úkol: měli si vybrat nějaký fyzikální děj, u kterého proměří teplotu vybraného předmětu a tu následně vynesou do grafu v závislosti na čase. Doma poté vypracují běžný protokol laboratorní práce, do kterého vloží pořízené termofotografie.

Většina žáků proměřovala chladnutí vody resp. ohřev předmětu v chladnoucí vodě, jedna skupina studovala ohřev papíru pomocí spojné čočky a slunečních paprsků, na základě zkušenosti ze cvičení fyziky, které proběhly před několika týdny.

Věřím, že seznámení se s termokamerou i její využití pro jednoduché měření, bylo pro žáky přínosné a zajímavé.

Průběh experimentování zobrazují fotografie.

Autoři fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 8. 5. 2025