Studium pohybů

Po probrání kinematiky jsem žákům třídy 23L SPŠST Panská zadal domácí úkol: měli si připravit pozorování nebo proměření libovolného pohybu a tento pohyb pak vizualizovat graficky, zejména grafem závislosti dráhy na čase a velikosti rychlosti na čase. Měřit žáci mohli pomocí aplikací na iVěci, pomocí senzorů, které škola vlastní, … Svá pozorování a zpracované grafy pak měli spolužákům a učiteli prezentovat v hodinách věnovaných cvičení z fyziky.

Většina žáků úkol splnila dobře. Pohyby – vesměs cesta z (do) školy, procházka se psem nebo jen tak kondiční procházka či běh – proměřovali pomocí aplikací v iVěci.

„Jak se dostala data z iVěci do prezentace?“ byl již evergreen, který od učitele občas žáky uváděl i v úžas.

Odpovědi byly různé – od manuálního přepisovaní, přes automatický export až k různým odhadům. Pokud žáci dokázali svou metodu vysvětlit a byla-li alespoň přiměřeně použitelná, byla uznána.

Další dotazy, které učitel kladl, se týkaly zobrazených a prezentovaných grafů: jak souvisí graf s(t) s grafem v(t), proč je jeden z nich „kostrbatý“, zatímco druhý „hladký“, … I na tyto otázky žáci zvládali celkem dobře odpovídat.

Tato aktivita neměla za cíl pouze si zopakovat část kinematiky. Hlavním cílem bylo natrénovat si prezentování vlastních myšlenek, závěrů, … před publikem. A to, že se jednalo o spolužáky a kamarády, bylo v tuto chvíli jednodušší. Časem budou žáci prezentovat své práce před učiteli, maturitní komisí, vedoucím v práci, komisí grantové agentury, ...

Průběh prezentací je zobrazen na fotografiích.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 19. 8. 2024