Elektrostatická síla
Na prvním cvičení z fyziky v novém školním roce ve třídě 23L SPŠST Panská, které bylo věnováno elektrostatickému poli, jsem přinesl do třídy sáček plastových brček a roličku toaletního papíru.
„Pokud byste si chtěli experimenty, které budeme dělat tady ve škole, zkoušet doma, bude fungovat i papírový kapesníček. Ty ale nepoužívám, takže jsem je doma neměl. Zatímco toaletní papír ano,“ říkám na úvod žákům.
Po žácích chci, aby si vyzkoušeli dva základní experimenty:
„Při nabíjení brčka stačí dva až tři pohyby papíru po brčku a je nabito, netřeba smýkat papírem po brčku několik minut,“ upozorňuji, když vidím první žáky ve snaze o nabití brčka.
Žáci si rozebrali brčka i připravené kousky papíru, našli si vhodné místo v učebně a začali nabíjet. Experimenty se jim dařily, a proto za několik okamžiků visí na stěně učebny několik brček. Při přibližování nabitých brček k sobě žáci hlásili, že cítí odpudivou sílu působící mezi nabitými brčky, což jsem přesně zamýšlel, aby si vyzkoušeli.
Brčko „přilepené“ na stěnu učebny pak společně podrobíme rozboru a zakreslíme všechny síly působící na nabité brčko.
Věřím, že uvedené experimenty přispěly k lepšímu pochopení poměrně abstraktního, pojmově náročného, ale přitom důležitého elektrostatického pole.
Průběh experimentování zobrazují fotografie.
Autor fotografií:
Jaroslav Reichl
© Jaroslav Reichl, 22. 9. 2024