Různé? Stejné!

Poslední den před vánočními prázdninami jsme se žáky třídy 23L SPŠST Panská strávili hodinu a půl v učebně fyziky. Z kabinetu jsem přinesl čtyři vydání hry Různé? Stejné! a žáky vyzval, aby se rozdělili do skupin.

„Když uděláte čtyři skupiny, půjčím vám šestiúhelníkové karty, se kterými se pracuje asi nejlépe,“ říkám. „Když uděláte více skupin, mám další typy karet. Na druhou stranu ve čtyřech skupinách to možná pro vás nebude tak komfortní, abyste všichni viděli na všechny karty.“

Žáci se rozdělili do čtyř skupin a po rozdání balíčků s kartami začali pracovat.

„Každý fyzikální zákon či jev je na kartách reprezentovaný šesti způsoby. Každé dvě karty se shodují právě v jednom fyzikálním pojmu. A vaším úkolem je karty přiřadit k sobě tak, aby si sousedící pojmy na dvou kartách navzájem fyzikálně odpovídaly. A jestli budete vytvářet plochu nebo hádka, je na vás. Není to soutěž, jde o to si společně popřemýšlet o fyzice. Některé pojmy lze totiž – když si je mezi sebou vyargumentujete – přiradit různě. Kdybyste tápali, jsem tu a pomohu.“

Dalších rad či výzev nebylo třeba. Různé skupinky zvolily různou strategii, ale všichni pracovali pilně. Pochopitelně, že nikdo nepotlačoval své ego, takže vtípky typické pro daného žáka, zaznívaly i během práce.

Po přibližně hodině a půl se žákům dvou skupinek podařilo plochu z karet poskládat!

Věřím, že aktivita přispěla k nenásilnému přechodu od školy a fyziky, která byla hodinu předtím, do asi příjemnější už téměř vánoční atmosféry.

Průběh aktivity zobrazují fotografie.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 20. 12. 2024