Mezinárodní den matematiky 2022
V roce 2020 se poprvé slavil Mezinárodní den matematiky, který připadá na 14. 3. Toto datum bylo vybráno proto, že při zápisu v pořadí měsíc-den (jak se používá např. v anglicky mluvících zemích) připomíná toto datum slavné Ludolfovo číslo . Navíc v tento den se v roce 1879 narodil německý fyzik Albert Einstein.
Ač si to mnozí neuvědomují, matematika stojí za zrodem řady aplikací, které postupně doslova změnily svět: předpovídání počasí, šifrování přenášených dat (např. při používání internetového bankovnictví), simulace šíření různých virů a nemocí (naposledy nechvalně proslulý koronavirus), minimalizace vzniku odpadů při výrobě nádob daných objemů, algoritmy používané při vývoji počítačových her, metody komprese obrazu a zvuku, … Tyto aplikace jsou ale většinou natolik specifické, že jsou zčásti pro žáky uchopitelné a srozumitelné až v průběhu 4. ročníku studia na naší škole (a obecně na těch školách, kde matematiku zatím vyučují v rozsahu, který si tento předmět zasluhuje).
V rámci naší týdenní oslavy budeme řešit úlohy, které budou uchopitelné i pro mladší žáky. Tedy úlohy, které lze zvládnout s využitím matematického aparátu lehce převyšujícím učivo základní školy. Je jasné, že u všech úloh bude nutné použít nejen naučené postupy, ale také mozek!
Vyřešení předložených problémů vás naučí nebát se výzev a trénovat řešení problémů obecně. Uvědomme si, kolik problémů musíme denně rychle a pokud možno správně řešit: Stihnu přejít před projíždějícím autem? Který dopravní prostředek použiji k cestě do školy, má-li běžná linka výluku? Jak si rozvrhnout práci tak, aby mohla být vykonána rychle, správně a efektivně? a řadu dalších.
A jak tedy oslavíme Mezinárodní den matematiky u nás?
Těšíme se na vaše řešení! Hodně zdaru!
Pomůcky: 2 listy papíru formátu A4, nůžky, lepidlo
Pomůcky: 2 listy papíru formátu A4, izolepa
Autor zadání:
© Jaroslav Reichl, 22. 3. 2022