Den s technickým lyceem 2012
V roce 1994 byla otevřena na SPŠST Panská první třída technického lycea. Tento tehdy nový studijní obor vznikl jako alternativa k humanitně zaměřeným gymnáziím, která se začala v devadesátých letech rozrůstat. Už tehdy si učitelé SPŠST Panská v čele s ředitelem Ing. Lubošem Vaculkou uvědomovali, že absence technického středního vzdělání nemůže mít dobré následky pro další rozvoj společnosti. Proto byl se souhlasem MŠMT založen obor technické lyceum. Svými učebními osnovami vycházel z učebních osnov gymnázií; byly v nich ale posíleny hodinové dotace technických předmětů (matematika, fyzika, chemie, deskriptivní geometrie, výpočetní technika) a zařazeny předměty nové (elektrotechnika, technická mechanika, CAD systémy a další).
Na tento obor se začali hlásit žáci základních škol, které bavily technické předměty a kteří uvažovali o dalším studiu na vysokých školách technického směru. Během několika let se ukázalo, že založení nového studijního oboru bylo záslužné. Nejen podle dobrých výsledků žáků (prospěchy ve škole, maturitní zkoušky nebo úspěšnost u přijímacího řízení na vysoké školy), ale také podle zpětné vazby od samotných absolventů technického lycea bylo zřejmé, že tento obor má své opodstatnění a ve vzdělávacím systému své místo. Absolventi si velmi pochvalují, že jsou kvalitně připraveni na studium matematiky, fyziky, výpočetní techniky a dalších technických předmětů na vysokých školách.
Postupně se ale vytvořil ve společnosti (patrně i vlivem sdělovacích prostředků) názor, že kvalitní středoškolské vzdělání mohou žákům poskytnout pouze gymnázia. Průmyslové školy jsou pak zaměřeny prakticky na studium konkrétního oboru, ve kterém se klade důraz nejen na teoretické vzdělání, ale i na praktickou část výuky. Obor technické lyceum tak začal být pomalu pod vlivem tohoto nešťastného názoru pro žáky základních škol nezajímavý. A přitom pro ty žáky, kteří chtějí studovat na technicky zaměřených vysokých školách, je jednou z nejlepších voleb! Většina gymnázií v současné době je zaměřena buď všeobecně nebo humanitně - i v těchto oborech potřebujeme mít vzdělané odborníky. Ale žákům s technickým nadáním nemusí být na takto zaměřených školách umožněno jejich talent rozvinout dále. A skutečnost, že ve společnosti začíná být nedostatek technicky vzdělaných odborníků, zdůrazňují několik let i renomované firmy zabývající se právě technickými aplikacemi.
Proto jsme se rozhodli obor technické lyceum na SPŠST Panská znovu připomenout žákům základních škol a jejich rodičům a ukázat jim, že se jedná o obor, který žáky se zájmem o přírodní vědy dokáže kvalitně připravit na studium na vysokých školách. Chtěli jsme ukázat, že ač je tento obor zařazen mezi obory průmyslových škol, nemusejí mít žáci z jeho studia obavy. Během studia na technickém lyceu totiž získají žáci požadované kompetence obou typů vzdělávání: teoreticky získané poznatky budou mít možnost prakticky ověřit a upevnit během cvičení z fyziky a chemie, v hodinách výpočetní techniky, CAD systémů a dalších předmětů. Ve čtvrtém ročníku si žáci dále volí dva z více než šesti volitelných předmětů (aplikovaná matematika, teorie her, programování, správa internetového serveru, seminář z deskriptivní geometrie, seminář z chemie, …). Navíc během studia mohou získat mezinárodně uznávaný certifikát CISCO akademie a zúčastnit se řady exkurzí na zajímavá pracoviště nejen v České republice, ale i v Evropě (jaderný reaktor Vrabec, vodní elektrárna Libčice, CERN a další). V rámci práce na absolventském projektu pak řada žáků najde kontakty na vysoké školy, laboratoře či firmy, se kterými pak spolupracuje i v budoucnu.
Den s technickým lyceem proběhl v budově školy v ulici Malá Štupartská 8 v sobotu 1. 12. 2012 od 9:30 do 16:30. Pro žáky a jejich rodiče bylo připraveno 9 učeben s praktickými ukázkami výuky nebo prací žáků. V jedné učebně pak měli možnost získat detailnější informace o přijímacím řízení, o dalších možnostech vzdělávání, o možnostech spolupráce s renomovanými firmami a další užitečné informace.
Podle odhadu vytvořeného na základě odevzdaných anketních lístků žáků se do školy přišlo podívat přibližně 100 žáků doprovázených ve většině případů rodiči.
Na zdárném průběhu Dne s technickým lyceem se podíleli:
Děkujeme!
Fotografie z průběhu celého dne jsou rozděleny podle jednotlivých stanovišť:
Autoři fotografií:
© Jaroslav Reichl, 2. 12. 2012